Co zrobić po otrzymaniu spadku?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest przykrym doświadczeniem, jednak i w takich momentach nie powinniśmy zapominać o obowiązującym nas prawie podatkowym, zwłaszcza w przypadku otrzymania spadku, który – w przypadku braku testamentu – jest przydzielany (wg prawnego schematu) osobom najbliższym w równych częściach. Co więc zrobić, jeśli otrzymamy w spadku mieszkanie, aby uniknąć zapłacenia podatku?

Darowizna wolna od podatku

W polskim prawie zwolnionymi od podatku za darowiznę i spadek są osoby najbliższe, czyli dzieci, rodzeństwo, zstępni, małżonkowie, rodzice (w tym również ojczym lub macocha). Tak więc, w przypadku śmierci ojca, spadek należy się w równych częściach dzieciom i małżonce po zmarłym (czyli po ⅓ dla każdego z w/w). I choć prawo spadkowe zwalnia z obowiązku podatku osoby tzw. pierwszej linii, może się okazać, że wartość spadku przekracza obecnie obowiązującą kwotę wolną od podatku. Wówczas, należałoby uiścić odpowiednią opłatę w urzędzie skarbowym, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Jednak jest sposób, aby uniknąć tego obowiązku. Wystarczy jedynie zgłosić – w przeciągu 6 miesięcy – fakt nabycia spadku lub darowizny, gdyż wówczas zostajemy zwolnieni z obowiązującego podatku.

 

Podobnie jest w przypadku małych darowizn, które są cyklicznie przekazywane np. dzieciom, jako forma kieszonkowego. Jeśli w przeciągu pięciu lat, łączna kwota otrzymana przez dziecko wyniesie więcej niż ta, która jest wolna od podatku, również należy bezzwłocznie wysłać odpowiednie dokumenty (potwierdzenia przelewów) do US, dzięki czemu unikniemy spoczywającego na nas obowiązku podatkowego.

2 Comments

  1. Moja rodzina jest ogromna. Kiedy dziadek zmarł okazało się, że zostawił spadek złożony z długów. Zrzekamy się go, ale niestety odnalezienie i powiadomienie wszystkich spadkobierców jest udręką… Teraz już wiem, że takie sprawy trzeba uregulować jak najwcześniej. Nigdy nie wiemy co się stanie po śmierci i możemy naszą rodzinę wpakować w niezłe tarapaty.

  2. Warto poczytać Prawo Spadkowe. Dotyczy to nas wszystkich. Bez odpowiedniej wiedzy – możemy się wpakować w niezłe bagno. Jeżeli już ktoś nie potrafi zrozumieć tego prawniczego języka – warto skorzystać z pomocy specjalistów. Widziałem już mnóstwo spraw, gdzie rodzina cierpiała po śmierci najbliższych…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*