Gdy małżonek nie płaci alimentów

Wielu Polaków zmaga się z unikanie płacenia alimentów przez małżonka, który twierdzi, że nie posiada stałego źródła dochodów, co naszym zdaniem jest nieprawdą. Co więcej, niektórzy alimenciarze wysyłają drobne kwoty, np. 10 złotych miesięcznie, co ich zdaniem świadczy o dobrych chęciach i jednocześnie blokuje małżonce wejście na drogę sądową.

Sposób na alimenciarza

W Polskim prawie zawsze dobro dziecka stawia się na pierwszym miejscu, dlatego np. komornik sądowy nie może przejąć pieniędzy, które są alimentami. Co więcej, chroniona jest również matka, której – w wyniku rozwodu – płynność finansowa została znacznie obniżona. Jest wiele prób uniknięcia płacenia alimentów, jednak w zasadzie na każdą z nich jest odpowiedni sposób, natomiast udowodnienie przed sądem, że małżonek, który zapewnia o braku stałego źródła dochodu, poświadcza nieprawdę, wbrew pozorom jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.

Jak uzyskać alimenty na dziecko?

Jeśli samodzielnie opiekujemy się dzieckiem, drugi rodzic ma obowiązek płacić alimenty. Częstochowa, pod względem wygranych spraw o regularne świadczenia, zajmuje bardzo wysoką pozycję w Polsce, dlatego jeśli walka o alimenty w innych miastach nie przynosi rezultatów, warto postarać się o przeniesienie sprawy właśnie do Częstochowy. Co prawda taki wniosek należy odpowiednio uargumentować, jednak sprawny prawnik potrafi to zrobić w bardzo sprawny i efektywny sposób.

 

Pamiętajmy również, że poświadczanie nieprawdy przez rodzica unikającego płacenia alimentów jest przestępstwem podatkowym (jeśli np. pracuje na czarno), dlatego mając stosowne dowody, można szybko udowodnić, że płynność finansowa małżonka jak najbardziej pozwala mu na płacenie alimentów.

2 Comments

  1. Wiem coś o braku alimentów na koncie. Mój były mąż w ogóle nie identyfikuje się z naszym dzieckiem i nie płaci wcale. Boję się iść do sądu. Nie stać mnie na kolejny wydatek. Chociaż może dobrym rozwiązaniem byłoby udanie się po pomoc prawną. Może w jakiś sposób uda mi się zmusić mojego ex do zapłacenia zaległości?

  2. Wychowuję moje dziecko sam od urodzenia. Moja żona wyjechała do Kanady i nie daje znaku życia… Nie interesuje się wcale swoim dzieckiem. Myślicie, że mogę ją sprowokować do płacenia na dziecko?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*