Dostałeś spadek, którego nie chcesz przyjąć? Dowiedz się jakie kroki prawne możesz podjąć!

Wiadomość o spadku nie zawsze jest powodem do radości. W niektórych przypadkach zamiast się na nim wzbogacić możemy stracić cały dorobek życia popadając przy tym w dożywotnią ruinę finansową. Na szczęście taki scenariusz to tylko ostateczność a szybka reakcja na wieść o niechcianym spadku pomoże skutecznie się obronić. Jakie kroki należy zatem podjąć?

 

Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o spadku należy zwrócić się do prawnika

W kancelarii prawnej można uzyskać rzetelne i szczegółowe porady prawne, dzięki którym odziedziczony spadek zostanie skutecznie odrzucony. Cały proces musi bowiem przebiegać zgodnie z literą prawa. Wszelkie błędy wynikające z podejmowania samodzielnych działań mogą to uniemożliwić, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że odrzucenie spadku jest ograniczone czasowo, co także wynika ze stosownych zapisów o prawie spadkowym.

 

Dlaczego nie chcemy zostać spadkobiercami?

Spadek zwykle kojarzy się ze wzbogaceniem, ale w niektórych sytuacjach zdarza się, że otrzymany dom, firma, działka czy nieruchomość to tylko wierzchołek góry lodowej. Zgodnie z przepisami spadkobierca może dziedziczyć po zmarłym także zadłużenia i przyjmując spadek zgadza się na ich spłatę. Znane są także sytuacje kiedy jedną z dziedziczących osób jest nieślubne dziecko zmarłej osoby, które nigdy nie utrzymywało relacji z potomkiem. Wówczas często osoby będące owocem romansu sprzed lat odrzucają spadek, który mógłby pociągnąć za sobą wieloletni konflikt z żoną, rodzicami czy też pozostałymi dziećmi zmarłego.

2 Comments

  1. Czasem lepiej zrzec się spadku niż włóczyć się latami po sądach i popaść w dożywotni konflikt z rodziną, bo może się okazać, że po zrobieniu bilansu zysków i strat zamiast się wzbogacić to jeszcze niemało dopłacimy.

  2. Po babci dostałem w spadku zrujnowany dom, ale mieszkam za granicą i nie miałem czasu się tym zajmować. Kancelaria mi pomogła uporać się z niechcianym spadkiem

Leave a comment

Your email address will not be published.


*