Podatek od najmu lokalu – jak to wszystko działa?

Każdy, kto wynajmuje mieszkanie z pewnością spotkał się z przymusem opłacania podatku od najmu lokalu. Jest to obowiązkowy podatek dla wszystkich tych, którzy trudnią się wynajmem nieruchomości. W Polsce dostępne są dwa jego rodzaje, jest to opodatkowanie na zadach ogólnych oraz opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dowiedz się zatem jak działa jeden i drugi z podatków od najmu lokalu i zdecyduj się, który wybierzesz dla siebie!

Opodatkowanie na zasadach ogólnych – kiedy się opłaca

Ta forma podatku od najmu lokalu jest korzystniejsza w wypadku, w którym koszt najmu generuje wysokie koszty z uwagi na możliwość pomniejszenia przychodu o te koszty właśnie. Koszty te związane są z utrzymaniem mieszkania w takim stanie, aby mogło ono być wciąż wynajmowane przez najemcę, czyli wykonywanie odpowiednich remontów czy dbanie o wygląd wizualny mieszkania. Należy oczywiście zaznaczyć w umowie, że koszty tego przychodu pokrywa wynajmujący. Oczywiście muszą być one poparte fakturami.

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Jeżeli zaś najem nie generuje wysokich kosztów, to ta forma podatki od najmu lokalu będzie korzystniejsza. W tym wypadku stawka opodatkowania jest niższa niż na zasadach ogólnych.

2 Comments

  1. Cieszę się, że mogłam w końcu dowiedzieć się na czym polega różnica. Nie każdy ma z podatkami do czynienia na co dzień. Bardzo interesująca treść.

  2. Pomocny i przydatny artykuł. Oby takich więcej!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*