Czy to już stalking?

Zjawisko tzw. stalkingu zwiększa swój obszar oddziaływania z roku na rok. Coraz więcej dorosłych osób boryka się z problemem nękania, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to czyn zabroniony, a prześladującemu grozi odpowiedzialność karna. Jak rozpoznać pierwsze przejawy stalkingu i do kogo zgłosić się w razie uporczywego nagabywania?

 

To nie tylko przemoc!

Niewiele osób wie, że stalking przejawia się na wiele sposobów, a do odpowiedzialności karnej można pociągnąć osoby, które wielokrotnie powtarzają takie czynności, jak obrażanie, zniewaga, czy śledzenie danej osoby. W Polsce tylko niewielki odsetek osób zgłasza na policję przypadki uporczywego prześladowania uważając, że stalking to przede wszystkim przemoc fizyczna. Tymczasem napastnika, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, można skazać już także za stale wysyłane e-maile, smsy, niechciane prezenty, czy telefony, które wcale nie muszą nosić znamiona gróźb!

 

Stalking w Kodeksie Karnym

Zgodnie z uchwalonym w Polsce prawem stalking to natarczywe nękanie, które powoduje u osób poczucie zagrożenia uzasadnione wieloma okolicznościami, a także poważne naruszenie prywatności. Przepisy dotyczące tego zjawiska znaleźć można w Kodeksie Karnym w art.190a, gdzie dokładniej zdefiniowane zostało opisywane zjawisko, a za spowodowanie u drugiego człowieka uzasadnionego poczucia zagrożenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Stalker jest więc przestępcą, niezależnie od tego, jaką formę przyjmuje jego postawa oraz jakie ma intencje. Warto więc z podejrzeniami nękania udać się na policję, by podjąć właściwe kroki prawne.

2 Comments

  1. Mam ten sam problem z moim byłym mężem, ale nie wiedziałam, że mogę iść z tym na policję

  2. Bardzo przydatne rzeczy, właśnie tego powinniśmy uczyć swoje dzieci!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*