Czym jest dziedziczenie zachowku?

Coraz częściej w Polsce obserwuje się, że ludzie przed swoją śmiercią spisują testamenty. Ostatnia wola dotyczy zarówno tych bardziej, jak i mniej wartościowych elementów majątku, jednakże ułatwia w rozszyfrowaniu woli zmarłego. Czasem dochodzi do sytuacji, gdy w testamencie zostają całkowicie pominięci najbliżsi zmarłej osoby. Jednakże nie oznacza to, że są oni w zupełności pozbawieni prawa do dziedziczenia. Porozmawiajmy o zachowku.

 

Prawo do zachowku

 

Zachowek powstał w związku z tym, że ludzie pomijają w swoich testamentach najbliższe osoby. Należą do nich małżonkowie, zstępni i rodzice spadkodawcy, którym z mocy ustawy należy się część majątku. Jeśli więc doszło do sytuacji, że Ty lub Twoi bliscy zostaliście całkowicie pozbawieni przez zmarłego prawa do majątku- możecie ubiegać się o jego część. W świetle prawa osoby, które należą do najbliższej rodziny mogą domagać się wypłaty połowy wartości majątku, natomiast jeśli nie są oni zdolni do pracy- aż 2/3 tej wartości. Warto zainwestować wówczas w dobrego adwokata, który zajmie się dochodzeniem Waszych praw.

 

Dziedziczenie zachowku

 

Istnieje również pokrewny instrument, przekazujący majątek z pokolenia na pokolenie i jest nim dziedziczenie zachowku. Jeśli w Waszej rodzinie doszło do sytuacji, że osoba, której należy się zachowek, a która z niego nie skorzystała zmarła, to jej najbliżsi mogą dziedziczyć to prawo. Oznacza to, że w przypadku, gdy zmarła babcia pozostawiła majątek, do którego części ma prawo jej córka, która również zmarła przed wykorzystaniem tego prawa- zachowek dziedziczy wnuk. Jeśli macie wątpliwości, czy także Wam należy się zachowek- skorzystajcie z porad radcy prawnego.

2 Comments

  1. Trochę skomplikowane, ale dla nas adwokat wywalczył co trzeba

  2. To naprawdę istnieje obejście testamentu? Nie miałem pojęcia

Leave a comment

Your email address will not be published.


*