Skorzystaj z pomocy!

Śmierć bliskiej osoby to zdarzenie, na które bardzo ciężko się przygotować. Często najbliższy odchodzi w jednej chwili, pozostawiając po sobie wiele niezamkniętych spraw. Okres kilkunastu dni po śmierci bliskiego wiąże się jednak z czymś więcej niż żałoba. Na głowie najbliższych spoczywa zamknięcie spraw formalnych, związanych z daną osobą. Jak sobie z tym poradzić w tak trudnym okresie?

 

Sprawy urzędowe

 

Śmierć najbliższych oznacza przede wszystkim szereg formalności, związanych z organizacją pogrzebu oraz dokumentacją w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zgon należy zgłosić właśnie w tej placówce do trzech dni po uzyskaniu karty zgonu od lekarza. Jeśli natomiast najbliższy zmarł na chorobę zakaźną- mamy na to jedynie 24 godziny. Usługa w urzędzie jest całkowicie bezpłatna, a akt zgonu wystawiony zostaje w tym samym dniu przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Do placówki może się zgłosić dowolna osoba z rodziny zmarłego lub wskazany przez nich pełnomocnik, na którego to właśnie coraz częściej zdają się rodziny w żałobie. W czym właściwie pomaga?

 

Pełnomocnik nie tylko do sądu

 

Decydując się na pomoc pełnomocnika w trudnym okresie, jakim jest żałoba po śmierci bliskiej osoby zyskujemy przede wszystkim wsparcie w organizacji spraw formalnych, związanych ze zgonem. Pełnomocnik zajmuje się wystawieniem aktu zgonu przez właściwy Urząd Stanu Cywilnego, a także dba o sprawną organizację w przypadku, gdy zmarły pozostawił ostatnią wolę dotyczącą swojego majątku w postaci testamentu. Spadek i darowizna wiążą się bowiem z odrębnymi regulacjami prawnymi, które należy spełnić równolegle do woli zmarłego.

2 Comments

  1. Najgorsze jest to, że na sprawy urzędowe jest tak mało czasu!

  2. Pełnomocnik naprawdę ułatwia ten trudny czas…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*