Dlaczego warto pracować na umowę o pracę?

Dlaczego warto pracować na umowę o pracę?

Codziennością dorosłych ludzi jest praca. To ona powoduje, że stać nas na codzienne wydatki.

Wiąże się jednak ze szczególnymi relacjami z pracodawcą, który najpierw musi nas zatrudnić na określonych umowach. To od tego, jaką formę zatrudnienia otrzymamy będzie zależało funkcjonowanie w pracy. Wybór pracodawców oscyluje wokół umów cywilnoprawnych oraz umów o pracę. Czym różnią się od siebie te formy zatrudnienia i co w praktyce oznaczają?

Umowy o pracę

Umowa o pracę jako jedna z możliwości zatrudnienia, może przyjąć rożne formy. Jest to umowa na czas próbny, udzielana zazwyczaj w celu sprawdzenia pracownika, umowa na czas określony, która po 33 miesiącach lub 3 przedłużeniach zamienia się w umowę na czas nieokreślony, stanowiącą ostatnią z form umowy o pracę. Szczególnie ta ostatnia jest pożądana przez pracowników, ponieważ często zwiększa ich szanse na otrzymanie kredytu z banku, a także wpływa na stabilność zawodową. W przypadku umowy na czas nieokreślony obowiązują wygodne terminy wypowiedzenia, których pracodawca musi dotrzymać w przypadku zwolnienia pracownika. Dodatkowo umowa o pracę gwarantuje nam możliwość otrzymania urlopu, a także obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, wypadkowe i chorobowe.

Umowy cywilnoprawne

Inną formą zatrudniania pracowników są umowy cywilnoprawne. Stanowią one niewątpliwie bardziej elastyczną formę zatrudnienia, korzystną dla osób wykonywających zawodowo pojedyncze czynności. Są to umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Nie gwarantują prawa do urlopu, a także okresu wypowiedzenia, przez co zazwyczaj nie są dobrze postrzegane przez pracowników.

2 Comments

  1. Dobry artykuł.

  2. Ja tam lubię moje umowy zlecenia, dają mi możliwość szybkiej zmiany pracy.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*