Koniec pracy w dotychczasowym miejscu nie zawsze musi być trudny

Koniec pracy w dotychczasowym miejscu nie zawsze musi być trudny

Celowe przeciąganie wręczenia wypowiedzenia lub utrudnianie pracownikom lub pracodawcy zakończenia umowy jest czymś, co w obecnych czasach jest coraz rzadszym zjawiskiem.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że rynek jest trudny i obie strony muszą dbać o swoją reputację a także szanse na znalezienie pracy i pracownika. Warto jest dążyć do porozumienia.

Jak rozwiązać umowę za porozumieniem stron

Kiedy podchodzimy do rozmów na linii pracownik-szef, niezależnie od tego, po której stronie stoimy, wola porozumienia musi być po obu stronach. Zgodnie z przepisami do zawarcia porozumienia muszą być zgodne stanowiska obu stron. Ponadto też rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wymaga zgodności w każdym punkcie. Liczy się zarówno dzień zakończenia pracy, jak i sam fakt tego, że strony nie będą zgłaszać żadnych wzajemnych roszczeń wobec siebie po zakończeniu współpracy.

Czy to popularne rozwiązanie?

Ze względu na wygodę i brak negatywnych śladów zarówno na świadectwie pracy, jak i historii pracodawcy, bardzo często stosuje się to zamiennie do innych form ustania stosunku pracy. Jest to rozwiązanie polubowne, więc jak zostało już wspomniane, nie ma ryzyka związanego z późniejszymi problemami którejkolwiek ze stron, a także ewentualnych odwołań jak ma to miejsce w przypadku motywowania zwolnienia niedopełnieniem obowiązków lub redukcją etatów w firmie. Ugoda w formie porozumienia to najlepszy i najbardziej wygodny ze sposobów zakończenia zatrudnienia niezależnie od sytuacji i warto jest o tym pamiętać.

2 Comments

  1. Moi pracownicy nawet kiedy poważnie naruszą dyscyplinę służbową otrzymują propozycję porozumienia, nie chcę niszczyć ich zawodowej przyszłości ze względu na jeden błąd lub chwilę słabości.

  2. Jak dobrze, że od 10 lat pracuję na własny rachunek. To zmienia bardzo wiele.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*