Kwestia przekazywania majątku

Rodzice zbliżający się do podeszłego wieku lub dziecko wchodzące w dorosłość- motywów, dla których ludzie podejmują się przekazywania swojego majątku jest wiele. W polskim prawie dostępnych jest wiele form, które umożliwiają przekazanie go zgodnie z przepisami. Jednakże, aby dobrze posługiwać się poszczególnymi zdarzeniami prawnymi trzeba dokładnie znać ich charakter. Darowizna a zachowek – jakie są podobieństwa i różnice między tymi pojęciami w praktyce?

Majątek w formie darowizny

Decydując się na przekazanie całości lub części swojego majątku w formie darowizny powinniśmy podpisać adekwatny akt notarialny. Nie w każdym przypadku jednakże dochodzi do jego stworzenia, ponieważ umowa darowizny jest ważna także wówczas, kiedy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Co można powiedzieć na temat samej darowizny? Jest to forma nieodpłatnego przekazania części swojego majątku dla obdarowywanego kosztem darczyńcy. Warto jednak wiedzieć, że przekazując darowiznę nie zamyka się innym osobom drogi do dochodzenia roszczeń w jej sprawie.

Czym jest zachowek?

Prawo zachowku jest niczym innym, jak połową kwoty udziału spadkowego, jaka przypadłaby spadkobiercy ustawowemu. Na wielkość tej kwoty wpływa wiele czynników, między innymi jest to wielkość przekazanych przez spadkodawcę darowizn. Zjawisko, jakim jest prawo zachowku otwiera więc drogę osobom, które chcą dochodzić swoich roszczeń po spadkodawcy nawet, gdy otrzymali oni pewną część majątku. Szczegółowe normy jej funkcjonowania określają stosowne przepisy.

2 Comments

  1. Prawo w Polsce jest naprawdę skomplikowane

  2. Dobrze, że mam od tego prawnika

Leave a comment

Your email address will not be published.


*