Praca na umowę: wady i zalety

Na rynku pracy znajdują się zarówno zwolennicy tradycyjnych umów o pracę, które gwarantują stabilniejsze warunki zatrudnienia, jak i te osoby, które preferują bardziej swobodne wykonywanie obowiązków zawodowych w formie umów zleceń. Postanowiliśmy się przyjrzeć co powoduje, że tak wiele osób preferuje zatrudnienie w formie umowy o pracę i jakie korzyści wynikają z tego tytułu obok stabilnego zatrudnienia.

Ty decydujesz, kiedy kończysz pracę

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jest o tyle korzystne, że obie strony mogą zdecydować o zakończeniu współpracy. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najczęściej praktykowaną formą ustania stosunku pracy i może wyjść ona z inicjatywy zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Zatrudniony, który sumiennie wykonuje swoje obowiązki zawodowe nie powinien obawiać się o bezpodstawne zwolnienie, bo taka sytuacja dotyczy skrajnych przypadków. Warto jednak skorzystać z prawa do zakończenia zatrudnienia z własnej inicjatywy, gdy warunki pracy znacząco się pogorszyły.

Dni wolne ustalone prawnie

Niewątpliwą zaletą zatrudnienia w formie umowy o pracy są dni wolne regulowane prawnie. Urlop przysługuje bowiem każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę i w większości przypadków zależy od stażu zatrudnienia. W ciągu roku pracownik powinien przebywać na urlopie nieprzerwanie przez okres 14 dni. W zależności od czasu pracy przysługują mu 20 lub 26 dni wolnego od wykonywania obowiązków zawodowych. Wniosek z prośbą o urlop, kierowany do działu kadr powinien zostać rozpatrzony pozytywnie.

2 Comments

  1. Jeśli pracodawca nie da mi w tym roku umowy o pracę, to koniec.

  2. Chciałbym w końcu dostać umowę na stałe…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*