Emerytura pomostowa- z czym to się wiąże?

Osiągnięcie wieku emerytalnego jest dla wielu osób oznaką, że już dłużej nie będą musiały pracować na własne utrzymanie. W związku z zawirowaniami prawnymi, które miały miejsce w ostatnim czasie w kraju nie każdy może wiedzieć, że obecnie wiek, jaki uprawnia do otrzymywania świadczenia emerytalnego to 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Jednakże nie w każdym przypadku trzeba czekać do tego momentu, ponieważ w Polsce istnieje instytucja emerytury pomostowej, która przyznawana jest na szczególnych warunkach. O czym mowa?

Spełnienie odpowiednich warunków

By świadczenie, jakim jest emerytura pomostowa zostało przyznane należy przede wszystkim wykazać, że pracę zawodową wykonywano w szczególnych warunkach. Mowa przede wszystkim o zatrudnieniu, które wymaga wyjątkowej odpowiedzialności, czy sprawności fizyczno- psychicznej, które zmniejszają się podczas starzenia człowieka. By nie narażać innych ludzi na uszczerbek na zdrowiu w wyniku wykonywania pracy w szczególnych warunkach daną osobę kwalifikuje się do otrzymywania emerytury pomostowej.

Komu przysługuje świadczenie?

Warunkiem otrzymania emerytury jest osiągniecie 55 lat przez kobiety oraz 60 lat przez mężczyzn. Gdy chodzi o wymienienie konkretnych zawodów, wykonywanych w szczególnych warunkach to należą tu rybacy morscy, górnicy, hutnicy, a nawet tancerze zawodowi. Otrzymywanie świadczenia to także spełnienie wymogów dotyczących okresów składkowych. Te muszą wynosić kolejno co najmniej 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn.

2 Comments

  1. Mój dziadek taką pobiera.

  2. Nie miałam pojęcia, że to istnieje.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*