Rozwód z orzeczeniem o winie

Jak długo trwa i jak najlepiej go przeprowadzić?

Skala rozwodów w Polsce może skłonić do refleksji nad sensem instytucji małżeństwa. Coraz więcej par decyduje się na zakończenie wspólnego życia na drodze sądowej. Schody zaczynają się, gdy jeden z małżonków wnioskuje o rozwód z orzeczeniem o winie. Sprawdźmy, jak wygląda taki proces i jak najlepiej się do niego przygotować.

Kiedy możemy wnioskować o orzeczenie o winie?

Najczęstsze przyczyny uznawane przez sąd.

Sam wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie jeszcze nie przesądza sprawy. Sąd musi ustosunkować się do zebranych przez nas dowodów oraz zeznań świadków. Najczęściej powodem orzeczenia o winie są nałogi współmałżonka. Alkoholizm, który często wiąże się ze stosowaniem przemocy stosunkowo łatwo udowodnić, jeśli w czasie małżeństwa dochodziło do interwencji policji lub podejmowane były próby leczenia uzależnienia. Niestety ofiary takich sytuacji nie zawsze decydują się na poszukiwanie pomocy w instytucjach do tego przeznaczonych. Na rozprawie rozwodowej może dojść do sytuacji, gdzie wszystkie fakty przeczą zeznaniom strony poszkodowanej. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty. Kategoria –  Adwokat rozwód Wrocław  może okazać się jedyną opcją dla osób w podobnej sytuacji. Prawnik będzie wiedział, jak poprowadzić proces sądowy tak, aby sędzia przychylił się do naszych roszczeń. Kolejnymi częstymi przyczynami orzeczenia o winie są zdrady. W tym wypadku dowodem mogą być treści udostępniane na portalach społecznościowych, ale również materiały zebrane przez prywatnego detektywa.

Jakie konsekwencje ma rozwód z orzeczeniem o winie?

Obciążenia dla winnych.

Skorzystanie z pomocy adwokata przydaje się też w momencie ustalania przez sąd konsekwencji dla małżonków. Wszyscy, którzy obawiają się, że sąd może uznać ich winę powinni bliżej zapoznać się z ofertą adwokat Katowice rozwód. Bez pomocy specjalisty rozwód może okazać dla nas naprawdę bolesnym doświadczeniem, nie tylko ze względów emocjonalnych, ale także finansowych. Niewinny małżonek może wywalczyć alimenty i to bez znaczenia w jakiej sytuacji materialnej aktualnie się znajduje. Obowiązek alimentacyjny może być na nas nałożony na bardzo długi okres czasu. Zwyczajowo zasądza się alimenty aż do zawarcia ponownego związku małżeńskiego przez stronę poszkodowaną.

Czy sąd może odmówić rozwodu?

Sam wniosek o rozwód nie wystarcza.

Istnieją okoliczności, kiedy sąd może odmówić rozwodu. Najbardziej powszechną przyczyną odmowy jest ubieganie się o rozwód przez stronę winną bez zgody współmałżonka. Przykładowo zdradzony partner może odmówić wyrażenia zgody na rozwiązanie małżeństwa. W tym wypadku sąd nie będzie ingerował w jego racje, chyba że jego decyzja jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Rozwodów nie otrzymują również osoby, których współmałżonkowie są śmiertelnie chorzy lub wymagają pomocy materialnej, a rozwód byłby aktem rażącej krzywdy. Zdarza się także, że sądy zalecają w pierwszej kolejności separację małżonków, a dopiero w kolejnym etapie, jeśli strony nadal są zdecydowane, by się rozejść, przeprowadza rozprawę rozwodową.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*